Nenechte si ujít slevy

Přihlaste se k odběru newsletteru a nenechte si ujít žádnou slevu.

DOGMA-X

Kaprový prut – který vybrat?

V minulosti jsme neřešili žádná dilemata ohledně toho, jaký prut na ryby vybrat. Zkrátka byly jsme vděční za cokoliv bez ohledu na vlastnosti či účel prutu.

Dnešní doba je naprosto odlišná. Vše se posouvá směrem k poptávce a ta je enormní. Výsledek je takový, že na trhu je nespočet prutů, které se liší použitým materiálem, sedlem navijáku, očky, vrhací zátěží atd. Jaký prut tedy vybrat?

Teleskop nebo děličku?

V první řadě je nutné si říci, zda teleskop, či děličku. Zde není důvod se více rozepisovat a pak tedy jen zmíním, že jediná výhoda teleskopických prutů je skladnost. Zde veškeré výhody končí, a proto se zde budeme věnovat pouze tzv. děličkám, které udávají trend moderní kaprařině. A co víc, dnes si lze pořídit i kaprovou trojděličku, což už není na přepravu tak náročný prut a stále si zanechává velmi dobré vlastnosti.

Jaká délka?

Trhu naprosto dominovaly a stále dominují délky 3,6m. S touto délkou dokážete ideálně přenést energii náhozu do prutu a dosahovat tak opravdu dlouhých náhozů. Zdolávání ryby je větší prožitek a prut dokáže lépe „vypružit“ rybí výpady. Pokud nepotřebujete daleko nahazovat a jste zvyklý lovit v blízkosti břehů, či v překážkách, tak raději volte pruty 3m, které se často označují jako „stalkerové“.

Jakou vrhací zátež?

Hmotnost doporučené zátěže se u kaprových prutů zpravidla neudává v gramech, ale v anglických librách (lb). Na prutu tak najdete jeho testovací křivku. Testovací křivka znamená hmotnost, která je zapotřebí, aby se prut v celé své délce prohnul.  V podstatě jde tedy o zátěž, kterou maximálně můžeme s prutem zvednout. Prut s testovací křivkou 1lb by tedy měl papírově unést až 453 gramů.

Níže uvádíme nejčastější testovací křivky, které jsou uváděny v librách (lb), převedené na údaje v gramech a jedná se tedy o odhozovou zátěž. Obecně platí, že 1lb se rovná cca 30 g.

1,5lb1,75lb2lb2,25lb2,25lb2,75lb3lb3,5lb4lb
43g50g56g64g71g78g85g99g113g

Za naprosto nejuniverzálnější a nejpoužívanější lze považovat 3lb pruty s vrhací zátěží cca 85g. Tuto zátěž můžete prutem vrhat s maximální možnou silou aniž by hrozilo poškození prutu. Větší zátěže lze samozřejmě použít, ale již se nedoporučuje nahazovat s maximální silou.

Jaký materiál?

Materiál je jedná velká neznámá, kterou v případě rybářských prutů lze jen velmi těžko rozeznat podle popisu, či fotografie. Zkrátka označení jako 24T HM, HMC, atd. nám neřekne o vlastnostech prutu prakticky nic. Obecně jsou všechny lepší pruty z vysocemodulovaného uhlíku (HMC) a pokud chceme výrobu zlevnit a vyrobit tak levný prut s horšími vlastnostmi, tak přidáváme pryskyřici za vzniku uhlíkového kompozitu. Takový prut je levnější na výrobu a vlastnostmi ho lze popsat jako přechod mezi laminátem a uhlíkem.

Jaké doplňky prutu?

Velmi důležité jsou i doplňky prutu jako jsou očka, sedlo navijáku, rukojeť a celkové zpracování. Originální komponenty lze najít jednoduše a to tak, že na sobě mají znak daného výrobce. Například mezi nejkvalitnější výrobce sedel navijáků a oček patří australská společnost FujiTackle. Mezi přední a poslední dobou nejvyhledávanější dodavatele velmi kvalitních oček patří americký výrobce oček SeaGuide. Pokud jsou tedy vaše doplňky prutu od těchto originálních dodavatelů pak je vysoká pravděpodobnost, že prut jako celek bude patřit mezi tu vyšší třídu. Další vylepšení už jsou spíše estetického charakteru a patří mezi ně např. karbonové omoty, loga, rukojetě atd.

Závěr

Mezi TOP sellery patří jednoznačně pruty s délkou 3,6m a 3m s vrhací zátěží 3lb.

Pokud bychom měli vybrat jednoznačného favorita mezi kaprovými pruty, tak jsou to novinky od značky HARTON, která svou první sérií kaprových prutů změnila naprosto vše. Za cenu nižší střední třídy nyní můžete mít opravdový klenot poskládaný z originálních komponentů na úžasném blanku. Díky exkluzivitě a nejlepší možné ceně lze pruty vidět a objednat pouze v Aquazoně v Českých Budějovicích nebo na www.aquazona.cz

 

Ladislav Šimánek

Kompletní nabídka prutů Harton Dogma-X

DOGMA-X
DOGMA-X-
DOGMA-X
DOGMA-X-Sekce_3-6m-1
DOGMA-X-Duplon_3-Sekce_3-6m-1

Nabízíme značky

Shimano
WFT
Ryobi
Rovex
Anaconda
Axxa
Suxxes
Baleno
Black Cat
Fox
Fishing Ferrari
Extra carp
Delphin
Cortland
Gamakatsu
Iron Claw
JW Jung
Jarwis Walker
Lineaeffe
Spro
Mepps
Penn
Professional
Pros
Rapala
Saenger
Savage Gear
Energoteam
Nomura
Mustad
Harton

Proč nakupovat v Aquazona.cz

 

Doprava zdarma
od 2 000 Kč

 

Slevy pro
věrné zákazníky

 

Expedujeme
do 24 hodin

 

Splátkový
prodej

 

Odborné
poradenství

Kaprový prut – který vybrat?  |  Rybářské potřeby - Aquazona

Nám. Bratří Čapků 9, 370 07 České Budějovice

VyrobilFT SunFT Sun

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.